Romanias skoger i korte trekk
Romania er et av Europas store skogland, og det meste av skogen er løvskog. Den tredje syklusen av den nasjonale skogtaksten (Inventarul Forestier Național, IFN), som målte landet mellom 2020 og 2025, teller 7 053 916 ha skog, det vil si areal dekket av trær. Legger man til snaumark og areal som skal tilplantes, blir det 7,20 millioner ha skogmark.1 Med et landareal på 238 397 km² er det rundt 30 % av landet.1
For en kjøper av bøk eller eik er de nyttigste tallene hva som vokser, hvor raskt det vokser og hvor mye som hogges. Skogtaksten svarer på alle tre. Tallene stemmer ikke alltid med den årlige statistikken, og denne artikkelen forklarer hvorfor i stedet for å velge mellom dem.
To offisielle arealtall: 7,05 eller 6,62 millioner hektar?
Søker du etter Romanias skogareal, finner du to tall, og begge er offisielle.
- 7,05 millioner ha er IFN-tallet. Skogtaksten er en statistisk undersøkelse. Flybilder tolkes i nesten en million punkter, og feltlag måler prøveflater som er lagt ut i et nasjonalt rutenett på 4 × 4 km. Hver utvalgsenhet er et kvadrat på 250 m med en prøveflate i hvert hjørne.6 Resultatet beskriver areal som faktisk er dekket av trær, uansett juridisk status.
- 6,62 millioner ha er det nasjonale skogfondet (fondul forestier național) som rapporteres av det nasjonale statistikkinstituttet INS: 6 617 101 ha ved utgangen av 2025, hvorav 6 460 628 ha, eller 97,6 %, er skog i egentlig forstand.2 Skogfondet er en juridisk og administrativ kategori. Det endrer seg når areal formelt omklassifiseres. I 2025 vokste det for eksempel med 170 ha, hovedsakelig gjennom tilplantede beitearealer og forringet mark som ble tatt inn etter skogloven (lov 331/2024).2
Forskjellen på rundt 0,4 millioner ha er derfor ingen feil. De to kildene definerer skog forskjellig, og INS’ egen pressemelding viser at tredekket areal, som tilplantede beitearealer, over tid flyttes inn i skogfondet. Begge tallene er riktige for sitt formål: IFN for hva som vokser, INS-tallet for hva som forvaltes etter skoglovgivningen.
Treslagsfordeling: hvorfor Romania er et land av bøk og eik
Rundt tre fjerdedeler av Romanias skogareal er løvskog. Bøk alene dekker mer enn en tredjedel, mer enn alle bartrær til sammen.1
Bøk (Fagus sylvatica)
Bøk dekker 2 525 177 ha, eller 35,8 % av skogarealet. Den har 912,9 millioner m³ stående volum, 37,2 % av det nasjonale totalvolumet, mer enn noen annen treslagsgruppe.1 Den vokser hovedsakelig i åsene og fjellene i Karpatene. For treindustrien er bøk Romanias viktigste løvtreslag. Den er grunnlaget for dampet og udampet skurlast av bøk, stoler, møbeldeler og limte plater. Veiledningen vår om bøk tar for seg egenskapene og rødkjernen.
Eik: stejar, gorun, cer og gârniță
Skogtaksten rapporterer eikeartene (cvercinee) som én gruppe: 1 274 836 ha, eller 18,1 % av skogarealet, med 332,0 millioner m³ stående volum.1 I Romania omfatter gruppen sommereik (stejar, Quercus robur), vintereik (gorun, Q. petraea), frynseeik (cer, Q. cerris) og ungarsk eik (gârniță, Q. frainetto). De offentlige IFN-tabellene deler ikke gruppen opp etter art. Til møbler og snekkerarbeid er det de to første bransjen kaller europeisk eik.
Ask, lind og andre løvtreslag
«Andre harde løvtrær» (foioase tari: agnbøk, ask, lønn, robinia og andre) dekker 16,4 % av arealet. «Myke løvtrær» (foioase moi: lind, poppel, selje og pil, or, bjørk) dekker 4,5 %.1 Skogtaksten rapporterer ikke ask eller lind for seg i sine offentlige tabeller, så vi kan ikke gi pålitelige nasjonale tall for dem.

Stående volum og tilvekst
Romanias skoger har 2,45 milliarder m³ stående volum, i gjennomsnitt 347,6 m³ per hektar.1 I den forrige takstsyklusen (2013–2018) var gjennomsnittet 339,8 m³ per hektar, på 6,93 millioner ha.3 Volumet per hektar har altså økt mellom de to syklusene.
Den årlige tilveksten (løpende årlig tilvekst) er 59,96 millioner m³, eller 8,5 m³ per hektar per år. Bøk står for 21,9 millioner m³ i året, bartrær for 20,5 millioner, eik for 8,0 millioner og andre harde løvtrær for 6,8 millioner.1 Eik vokser langsommere per hektar enn bøk, med rundt 6,3 mot 8,7 m³ per hektar per år.1 Det er en del av grunnen til at gode eikestokker er knappere enn bøk.
Hvor mye som hogges: IFN- og INS-tallene forklart
Her spriker de to offisielle kildene mest, og avstanden siteres ofte uten sammenheng.
Hva skogtaksten måler
IFN måler prøveflatene sine på nytt og registrerer trærne som er hogd siden forrige besøk. Da resultatene fra syklus II ble lagt frem i 2019, omfattet hogstanslaget plukkhogst, flatehogst og trær som manglet på prøveflaten der stubben ikke kunne finnes.6 Oppskalert til hele landet gir syklus III 28,25 millioner m³ i året felt og 26,58 millioner m³ i året hogd (tatt ut av skogen).1 Sett mot tilveksten er det rundt 44 %. Etter treslagsgruppe utgjør hogsten 39 % av tilveksten for bøk, 44 % for eik og 47 % for bartrær.1
Vis dataene
| Løpende årlig tilvekst | Hogd (tatt ut av skogen) | |
|---|---|---|
| Bartrær | 20,5 millioner m³ | 9,6 millioner m³ |
| Bøk | 21,9 millioner m³ | 8,5 millioner m³ |
| Eik | 8,0 millioner m³ | 3,5 millioner m³ |
| Andre harde løvtrær | 6,8 millioner m³ | 3,5 millioner m³ |
| Myke løvtrær | 2,8 millioner m³ | 1,5 millioner m³ |
Totalt: tilvekst 59,96, hogd 26,58 millioner m³ per år (rundt 44 %). Kilde: Inventarul Forestier Național, Rezultate IFN ciclul III (2020–2025), tabell A.4.1 og A.6.2.
Hva den årlige statistikken måler
INS publiserer to serier. Statistikken over skogbruksaktivitet rapporterer tømmeret som er hogd i det nasjonale skogfondet: 19,41 millioner m³ i 2025, opp 4,1 % fra 18,64 millioner m³ i 2024, etter 19,17 millioner i 2023 og 20,24 millioner i 2022.2,7 En egen undersøkelse av sertifiserte hogstforetak rapporterer 17,36 millioner m³ rundvirke uten bark i 2025. Det tallet omfatter 5,58 millioner m³ bøk, 32,1 % av totalen, og 1,96 millioner m³ eik. Sagtømmer utgjorde 46,5 % av rundvirket og ved 40,7 %.8
Vis dataene
| Hogd trevirke | |
|---|---|
| INS 2022 | 20,2 millioner m³ |
| INS 2023 | 19,2 millioner m³ |
| INS 2024 | 18,6 millioner m³ |
| INS 2025 | 19,4 millioner m³ |
| IFN III, årlig gjennomsnitt | 26,6 millioner m³ |
INS: tømmer hogd i det nasjonale skogfondet, slik det er rapportert. IFN: uttak målt på prøveflater over alt tredekket areal, i gjennomsnitt for 2020–2025. Kilde: INS, Activitatea din silvicultură în anul 2023 og 2025 (pressemeldinger 134/2024 og 131/2026); Inventarul Forestier Național, ciclul III, tabell A.6.2.
Hvorfor tallene er forskjellige
IFN-tallet er rundt 7 millioner m³ i året høyere enn INS-tallet. Kildene skiller seg på minst fem måter, og hver av dem forklarer en del av avstanden.
- Dekning. IFN dekker alle 7,05 millioner ha tredekket areal; INS dekker skogfondet på 6,62 millioner ha.1,2
- Hva som telles. IFN måler det som fysisk mangler på prøveflatene, så det fanger opp alle uttak, enten de er rapportert eller ikke. INS teller det som går gjennom rapporteringssystemet.2,6
- Enheter. Undersøkelsen av foretakene rapporterer rundvirke uten bark, og hver kilde bruker sin egen volumdefinisjon, så tallene er ikke direkte sammenlignbare.8
- Periode. IFN-tallet er et årlig gjennomsnitt over perioden mellom målingene; INS-tallene gjelder kalenderår.
- Utvalgsfeil. IFN er et utvalg, og resultatene har en statistisk feilmargin.1
Avstanden står sentralt i Romanias debatt om ulovlig hogst, fordi en del av den kan være tømmer som er hogd utenfor rapporteringssystemet. Ingen av de offisielle kildene sier hvor stor den delen er, og vi anslår den heller ikke. Til sammenligning var anslaget fra syklus II, lagt frem i 2019, enda høyere, 38,7 millioner m³ i året.6
Hvem som forvalter skogen
Romanias skog forvaltes gjennom skogdistrikter (ocoale silvice), som hver arbeider etter en skogbruksplan. Statsskogene drives av den nasjonale skogforvaltningen Romsilva; andre eieres skoger drives av statlige eller private skogdistrikter etter avtale. Hogst begynner med et verdsettingsdokument (act de punere în valoare, APV) som skogdistriktet utarbeider. Det er utgangspunktet for tømmerets dokumentspor, og det offentlige SUMAL-transportkartet lar hvem som helst søke etter transporter etter APV.9
Regionalt har utviklingsregionen Nordøst, som omfatter fylkene Iași, Suceava og Neamț, 18,2 % av skogfondet, men leverte 28,3 % av tømmeret som ble hogd i 2025, den største andelen av alle regionene.2
Gamle bøkeskoger og urskoger
Romania har en del av UNESCOs verdensarvsted «Ancient and Primeval Beech Forests of the Carpathians and Other Regions of Europe». Verdensarvstedet består av 93 delområder i 18 land og dekker 99 947,81 ha, med en buffersone på 296 275,8 ha. De rumenske delområdene ble tatt med i 2017.10 Disse skogene er strengt vernet og leverer ikke tømmer. De viser hvordan en uforvaltet bøkeskog ser ut, og fungerer som referanse for naturnært skogbruk.
Sertifisering: FSC i Romania
Skogsertifisering er frivillig og kommer i tillegg til de lovpålagte kravene. Forest Stewardship Council (FSC) rapporterte 2,52 millioner ha sertifisert skog i Romania i juni 2016, 2,68 millioner ha i mars 2018 og 2,84 millioner ha i desember 2019.11 Vi har ikke funnet noe verifisert landstall for senere år.
I juli 2026 publiserte FSC en side med spørsmål og svar om Romania. Ifølge den fant en treårig undersøkelse fra akkrediteringsorganet ASI «ingen bevis for ulovlig hogst i de vurderte FSC-sertifiserte virksomhetene». Undersøkelsen fant likevel svakheter i systemene for rapportering av tømmer, og de ble håndtert gjennom forbedringer i SUMAL.12
Sporbarhet: SUMAL 2.0 og det kommende SUMAL 3.0
Transport av tømmer fra rumenske skoger registreres i SUMAL 2.0, det nasjonale systemet for sporing av tømmer. Per mai 2026 hadde det mer enn 92 000 brukere og utstedte rundt 20 000 transportdokumenter (avize) om dagen.4 Gjennom det offentlige nettstedet og appen «Inspectorul Pădurii» kan hvem som helst se transportdokumentene fra de siste 96 timene på et kart og søke etter dem på registreringsnummer, dokumentkode eller APV.9
I mai 2026 sendte miljødepartementet et utkast til vedtak om SUMAL 3.0 på høring. Systemet, som er utviklet av Spesialtjenesten for telekommunikasjon, skal legge til KI-basert risikoanalyse, overvåking med satellitt, kameraer og LiDAR og en kobling til systemet RO e-Transport.4 Per oktober 2026 hadde vi ikke funnet noe publisert endelig vedtak.
For kjøpere i EU betyr dette noe på grunn av EUs avskogingsforordning (EUDR), som gjelder for trevirke fra 30. desember 2026. Romania er klassifisert som lavrisikoland, noe som tillater forenklet aktsomhetsvurdering, men ikke fritak.5 EUDR-veiledningen vår forklarer hva kjøpere av rumensk løvtre trenger.
Debatten om ulovlig hogst: hva den offisielle dokumentasjonen sier
Ulovlig hogst i Romania har fått bred omtale i europeiske medier, og det er et alvorlig problem. Den offisielle dokumentasjonen er snevrere enn overskriftene.
- Europakommisjonen, februar 2020. Kommisjonen sendte Romania et åpningsbrev etter EUs tømmerforordning. Den fant at nasjonale myndigheter ikke hadde klart å kontrollere aktørene effektivt eller ilegge egnede sanksjoner. Den fant også at motstrid i nasjonal lovgivning hindret dem i å kontrollere store mengder ulovlig hogd tømmer. I samme vedtak uttrykte den bekymring for hogst i vernede Natura 2000-områder.13
- Hogstavstanden. Forskjellen mellom hogsttallene fra IFN og INS, forklart ovenfor, er det viktigste kvantitative signalet. Størrelsen avhenger av metoden, og ingen offisiell kilde tilskriver en andel av den til ulovlig hogst.1,2
- FSC, juli 2026. Den treårige undersøkelsen fant ingen bevis for ulovlig hogst i de FSC-sertifiserte virksomhetene den vurderte, men den fant svakheter i rapporteringssystemene.12
- Politisk respons. SUMAL 2.0 siden 2021, det offentlige transportkartet og det planlagte SUMAL 3.0 er statens viktigste verktøy. Sporbarhet på EU-nivå etter EUDR legger til et ekstra lag fra desember 2026.4,5,9
For en kjøper er den praktiske konklusjonen den samme som for enhver opprinnelse: Kjenn leverandøren din, spør hvordan trevirket skaffes, og ta vare på dokumentasjonen.

Slik skaffer vi trevirke i Nordøst-Romania hos SARAL
Hva dere bør spørre om når dere kjøper rumensk bøk eller eik
- Treslag på artsnivå. Spør om «eik» betyr Quercus robur, Q. petraea eller frynseeik (Q. cerris), som er et annet trevirke. For bøk ber dere om Fagus sylvatica.
- Opprinnelsesregion. Spør hvilket fylke eller skogdistrikt stokkene kommer fra. Etter EUDR trenger aktøren uansett plasseringen av teigen.
- Dokumentsporet. Spør om leverandøren kan knytte leveransene til transportdokumenter i SUMAL og til hogsttillatelsen (APV).
- Sertifisering, hvis dere trenger det. Krever kunden deres FSC eller PEFC, så be om leverandørens sertifikatnummer og kontroller det i den offentlige databasen. Ikke ta det for gitt.
- Hvem som er aktør etter EUDR. Spør hvem som sender inn aktsomhetserklæringen, og hvordan dere får referansenumrene.
For priser og produksjonstrender, se markedsrapporten vår om europeisk løvtre.
Ofte stilte spørsmål
Hvor stor del av Romania er skog?
Rundt 30 %. Den nasjonale skogtaksten (syklus III, 2020–2025) måler 7,05 millioner ha tredekket skog. INS rapporterer et juridisk definert skogfond på 6,62 millioner ha.1,2
Hvilke treslag dominerer i rumenske skoger?
Bøk, med 35,8 % av skogarealet, fulgt av bartrær med 25,2 %, eik med 18,1 %, andre harde løvtrær med 16,4 % og myke løvtrær med 4,5 %.1
Hogger Romania mer enn det som vokser?
Nei, ifølge skogtaksten. Målt hogst er rundt 44 % av den årlige tilveksten, og det stående volumet per hektar økte fra 339,8 til 347,6 m³ mellom syklus II og III.1,3
Forekommer det fortsatt ulovlig hogst i Romania?
Den offisielle dokumentasjonen viser en avstand mellom skogtakstens hogstanslag og rapportert hogst, og en vurdering fra Kommisjonen i 2020 om at kontrollen var svak. Den tallfester ikke ulovlig hogst. Sporbarhet gjennom SUMAL 2.0 og EUDR er det viktigste svaret.1,2,4,13
Hva er den nasjonale skogtaksten (IFN)?
En statistisk undersøkelse av Romanias skoger basert på prøveflater i et rutenett på 4 × 4 km, gjentatt i sykluser. Syklus III dekker 2020–2025.1,6
